GALAPÁGY – SANTA CRUZ
Santa Cruz. Hlavní ostrov Galapág. Všichni turisté začínají právě na jeho břehu. I my míříme přímo do jeho srdce, rušného městečka Puerto Ayora, na druhé straně ostrova, kde strávíme pár dní. Přijela jsem sem s romantickou představou nedotčené krajiny. Upřímně řečeno město Puerto Aoyra je turistické letovisko, které má k nedotčenosti hodně daleko. Na druhou stranu máte na výběr spoustu míst, kde se ubytovat, kam si zajít do restaurace nebo bistra na mořské plody i prodavačů výletů a vícedenní plaveb kolem ostrovů. Náš plán je ale trochu jiný.
S A N T A C R U Z
Máme rezervaci v hostelu Vista del mar, nedaleko je „jídelní ulice“ se spoustou bister, kde skvěle vaří a za 5$ si dáváme menu – polévku, jídlo i pití. Večer se procházíme po mole a promýšlíme plán zítřejšího dne. Povalují se tu lachtani a v moři plavou mláďata žraloků s bílými skvrnami na horní ploutvy (white tip shark), které tu loví drobné rybky. Plán na zítřkek je brzy ráno vyrazit na pláž Tortuga bay, asi 45 min pěšky.
Tortuga bay
Doporučení: Vyražte brzy ráno (6h) a zažijte Tortuga bay jen s pár surfaři a spoustou leguánů. Stojí to za to.
V 6 ráno za vytrvalého mírného deště vyrážíme do Tortuga bay. Želví záliv, protože to bývá oblíbeným kladištěm karet. Cesta tam není náročná, po chodníčku až na pláž. Po necelé hodině cesty lemovaná neprostupnou džunglí z opuncií a stromů Palo Santo se před námi otevře rozlehlá písečná pláž, Tortuga bay. Nikde nikdo, jen my. Jsme tu první. A vzhledem k počasí se ani nedivím. Prší, je teplo a vlhko. Míříme na skálu vlevo pozorovat leguány mořské. Absolutně o nás nejeví zájem a já si je pěkně můžu zachytit ze všech úhlů. Dokonce mi někteří i ochotně pózují.
Leguán mořský
Víte, že leguáni mořští jsou jediní ještěři, kteří se živí pojídaním mořských řas a pijou slanou vodu? Přebytečnou sůl plivají ven. Potápí se do 30 metrové hloubky, aniž by to byli kdovíjak dobří plavci. Ocas používají jako kormidlo.
Tortuga bay a pozorování zvířat nám ráno tak zachutnalo, že to ještě odpoledne zopakujeme s cílem si zašnorchovat, ale kromě pár rybek, jednoho vodního hada a malého žraloka v mangrovech toho moc nevidíme. Voda se přílivem sčeřila a není dobrá viditelnost.
Želví rezervace – El Chato
Galapágy jsou domovem sloních želv a díky rezervacím jako je El Chato se daří jim uchránit alespoň nějaké přirozené prostředí, ve kterém by mohly volně žít.
Z Puerto Ayora, ze zastávky Mercado Municipal, jedeme autobusem 30 min do Santa Rosa. Odtud pěšky asi 3 km do rezervace El Chato. Poplatek 5$ platíme na baru, půjčí nám holínky, které se určitě hodí. Můžete se tu pohybovat, jak chcete. Průvodce není potřeba. Rezervace se rozkládá na obřím prostranství, vlastně ani nikde nevidím žádné ploty ani jiná omezení. Na příjezdové cestě je několi značek Dej přednost želvě, no vážně!
Autobus zpátky do Puerto Ayora ze Santa Rosa jezdí každých 30 min, takže žádný spěch a užijte si tu krásnou přírodu a sloní želvy.
Rybí trh
Každý den ráno je v Puerto Ayora malý rybí trh vedle přístavu. Určitě se zajděte mrknout. Prodejcům ochotně asistují lachtani, pelikáni a další zvířecí čumilové, kteří čekají, co „odpadne“.
Soustěska Las Grietas
Výlet k soutěsce Las Grietas je super. Nepotřebujete žádného průvodce.
Z přístavu v Puerto Ayora si vezměte taxi boat s tím, že chcete jet naproti „al lado“. Vezme vás za 0,80$ a za minutku tam jste. Je to jen vpravo od přístavu, ale asi se tam po silnici dojet nedá, a nebo zbytečně zdlouhavě. Ukazatelé nás rovnou vedou na Las Grietas, takže to nemůžete minout.
Las Grietas vznikla sopečnou činností. Můžete se v ní koupat i šnorchlovat i když viditelnost není úplně perfektní. Mísí se tu slaná i sladká voda. Plavali jsme až úplně dozadu, protože nás tam zaujaly velké sladkovodní ryby. Sedla jsem si na kámen pod hladinou a točila je. Měly dobrých 50 cm i víc. Plavali v hejnu v kruhu několikrát kolem mě a pak zmizely v průrvě soutěsky.
Darwinovo centrum
Příjemná procházka necelé 2 km z Puerto Ayora vede do Darwinova výzkumného centra. Dozvíte se tu spoustu zajímavostí o Galapágách. Můžete navštívit i záchranou stanici pro želvy.
Přesun na ostrov Isabela
Další den ráno jsme sbalení v přístavu, odkud se přesuneme motorovým člunem na ostrov Isabela. Lístky se kupují na místě. A loď odjíždí v 7:00 a je tady hodně rušno. Doražte určitě s min. půl hodinovým předstihem. Na okolní ostrovy totiž jezdí lodní kyvadlová doprava jen 2x za den. Na Isabelu odjíží loď v 7:00 a ve 14:00.
V dalším článku Galapágy – Isla Isabela zjistíte, čím se Isbela tolik lisí od rušné Santa Cruz a jaká místa určitě navštívit.