GALAPÁGY – LEVNÉ CESTOVÁNÍ
Jak si vychutnat Galapágy a nezruinovat se?
Galapágy a levně? Otázka, kterou jsme si položili v létě 2019, když jsem objevila skvělou cenu letenek z Mnichova do Ekvádoru vč. letenek na Galapágy s odletem na konci roku 2019.
Jsou pro běžného cestovatele Galapágy proveditelné? Od začátku nám bylo jasné, že to musíme udělat jinak, než s nějakou agenturou alá několikadenní tour kolem ostrovů. Začala jsem pátrat po možnostech a v článku se s vámi o ně podělím. Dobrá zpráva je, že to jde a nemusí vás to zruinovat!
Ekvádor a Galapágy jsou sice jeden stát, ale cenami se velmi liší. Na Galapágách jsou cca dvojnásobné ceny. Ať už jde o jídlo nebo ubytování.
Galapágy jsou unikátní přírodní rezervací, na kterou ještě než vkročíte, zaplatíte na poplatcích kolem 130$. S tím je potřeba počítat.
Přílet na Galapágy
Na Galapágy létají 3 letecké společnosti a všechny z Ekvádoru. Z Quita nebo z Quaquil.
Typ jak levně pořídit letenku na Galapágy jsem psala v článku, který najdete zde.
V Quitu na letišti si na místě před odletem zařizujeme Ingala povolení pro cestu na Galapágy (Ingala transit control card). Cena 20$ za osobu. Lze platit pouze v hotovosti. Na letišti vám taky zkontrolují zavazadla. Nesmíte převážet zvířata, rostliny, semínka, ovoce.
Na Galapágách se přistává na malém osotrově Isla Baltra, který je pár set metrů od ostrova Santa Cruz, hlavní turistické tepny, odkud všichni začínají. Na ranway nás ovanul vzduch prosycený horkem a vlhkem. K našemu překvapení se u ranwaye povalují 2 leguání. Kuba si v první chvíli myslel, že je to dekorace ze dřeva. Nejevili o nás sebemenší zájem a nehybně se vyhřívali a hodlali v tom dál pokračovat.
Všichni turisté po příletu prochází kontrolou a musí zaplatit poplatek za vstup do národního parku 100$ za osobu. Dále platíme 5$ za osobu za převoz kyvadlovým autobusem k trajektu. Nebo si můžete vzít taxík, ale je to nesmysl, pokud by vám nabídl vyšší cenu. Autobus odjíždí každou chvíli a cesta trvá asi 5 minut. Přijíždíme k trajektu a u nástupu se válí skupinka lachtanů. Fascinuje mě, že zvědavě vyhledávají místa v blízkosti lidí a prostě se jen tak vyvalují na slunci. Cesta trajektem trvá taky jen pár minut, je to opravdu kousek na Santa Cruz.
Tady se lidi začínají rozpojovat. Ti, kteří si koupili týdenní nebo vícedenní plavbu v řádech tisíců Kč se tu setkávají se svými průvodci. My, kteří jedeme „on budget“ jezdíme jako místňáci a upřednostňujeme objevovat věci sami, než s průvodcem (samozřejmě, pokud to jde a není to nebezpečné), pokračujeme od trajektu autobusem do hlavního města ostrova a turistické tepny – Puerto Ayora. Autobus jezdí každou chvíli a není třeba si brát taxík. Cena z hodinu cesty do města je 5$.
Poplatky související se vstupem na Galapágy jsou celkem: 130$.
Ubytování
Ubytovali jsme se v hostelu Vista del mar . Poblíž je „jídelní“ ulice, která po obou stranách plná restaurací a bister a nabízí jídla od 5$ (polévka, hlavní chod, džus).
Ostrov Santa Cruz
Santa Cruz, tedy jeho hlavní město Puerto Ayora, je sice nejrušnější místo Galapág, ale přesto tady můžu doporučit několik krásných míst, která stojí za návštěvu. Pospala jsem je v článku Galapágy – Santa Cruz.
Jak funguje doprava mezi ostrovy
Veřejná doprava motorovými loděmi (speed boat) funguje velmi dobře. Přepravují se tím jak místňáci, tak turisté. Z přístavu v Puerto Ayora 2x denně speed boat na okolní ostrovy (Isabela, San Cristóbal).
Santa Cruz (Puerto Ayora) – Isla Isabela (Puerto Villamil): 7:00, 14:00
(zpět Isla Isabela – Santa Cruz: 6:00, 15:00)
Santa Cruz (Puerto Ayora) – San Cristóbal (Puerto Baquerizo Moreno): 6:30, 13:30
(zpět San Cristóbal – Santa Cruz: 7:00, 15:00)
Důležité: Pokud chcete jet z Isla Isabela na San Cristóbal, musíte to vzít přes Santa Cruz, lodě tam nejezdí přímo.
Buďte na místě minimálně 30 min před odjezdem. V přístavu je velmi rušno, tak ať se na vás dostane a koupíte si lístek.
1 lístek (1 cesta) stojí 30$.
Z přístavu vás sveze taxi loď za 1$.
My jsme jeli ze Santa Cruz na Isabelu.
Cesta lodí trvá 2,5 hodiny a je to jak na horské dráze. Upřímně řečeno to byla nejšílenější jízda lodí, kterou jsem zatím zažila. A to jsme měli krásné počasí a údajně klidný oceán. Nechci si ani představovat, jak taková jízda vypadá, když oceán klidný není. Ale zvládla jsem ji bez potřeby černých pytlíků, které spolucestujícím posádka hojně rozdávala. Pokud máte mořskou nemoc, domluvte se s posádkou, ať vás posadí na zadní stranu, abyste měli dost čerstvého vzduchu. Během cesty není možné využít toaletu. Akci s černými pytlíky odstartovala jedna paní a dalších 10 se postupně přídávali. Doporučuji před jízdou moc nejíst…
Z přístavu na Isabele nás zase sveze taxi loď za 1$ na břeh. Za další poplatek 10$ nás vpustí na ostrov a za 1$ se necháváme svézt taxíkem do hostelu Punta Arena. Těm poplatkům se nevyhnete.
Důležité: na Isla Isabela není bankomat (ATM). Připravte si hotovost.
Ostrov Isla Isabela
Je nejklidnější ze všech obydlených ostrovů a proto jsme sem zamířili. Typy na krásná místa, která můžete na Isla Isabela objevovat sami jsem popsala v článku Galapágy – Isla Isabela.
Doufám, že jsou pro vás tyto informace užitečné. A přeji vám šťastnou cestu! Pokud vás zajímají další informace a zajímavosti o Galapágách, nenechte si ujít článek Galapágy – Cesta do pravěku, ve kterém je spousta informací nejen pro cestovatele, ale také o problémech, které Galapágy musí s přílivem turistiky řešit.